حمید شبخیز / مجری، کارگردان، تهیه کننده و خواننده

در سوم اسفند سال 1330 در شهر تبریز به دنیا آمد.

شخصی احساساتی است و به قول خودش در جوانی خیلی عاشق پیشه بوده. از ویژگی های بارز آقای شب خیز می توان به زیرکی و آشنایی اش با دنیای رسانه و هنر اشاره کرد. او کمترین شکست را در عرصه رسانه داشته و در بین صاحبان رسانه و هنرمندان خارج از کشور شخص نسبتا موفقی به شمار می رود. 
او در اجراهایش بسیار پرانرژی و پرهیجان ظاهر می شود و با کوچکترین دلیلی قهقهه های طولانی می زند.

والدینش هر دو از اهالی رشت بوده و سال هاست که مرحوم شده اند. وی دو برادر به نام های فرید و رحیم و همچنین دو خواهر بزرگتر از خود دارد. فرید شبخیز، برادر کوچکتر، از تهیه کنندگان شبکه 3 سیما می باشد و رحیم شبخیز که برادر بزرگتر است یک استودیو ضبط آهنگ در تهران دارد( صدابردار صدا و سیما نیز هست). 
خانواده وی به دلیل شغل پدرش مدام از شهری به شهر دیگر در حال سفر بودند و به این ترتیب وی در شهر تبریز متولد شد و حتی شناسنامه اش صادره از حوزه 5 تبریز است. خانواده شب خیز بعد از چند ماه به تهران رفتند و زمانیکه حمید 5 ماه داشت به رشت منتقل شدند و یکسال در آن شهر ماندند.آنها دوباره به تهران برگشتند و تا قبل از مهاجرت به آمریکا در خیابان سلسبیل تهران اقامت گزیدند. وی مدعی است زمانی که در خیابان سلسبیل زندگی می کرد، بچه محلها به او می گفتند کله ماهی خور. در مجموع خاطرات خوشی از سلسبیل و بچه محلهایش دارد و هر از گاهی نام سلسبیل از تلویزیون حمید شبخیز بگوش می رسد.
شب خیز می گوید به خاطر علاقه اش به کار رسانه از دوازده سالگی رو به روی آیینه می نشست و تمرین گویندگی می کرد. او در ایران و در مدرسه عالی ترجمه، تحصیلات خود را تکمیل کرد.

قبل از انقلاب در دانشگاه با ماندانا بهراد آشنا شد و تقریباً بعد از یکسال و نیم دوستی با یکدیگر از آنجائی که خانواده بهراد تمایل به دوستی طولانی آنها و مسافرتشان به آمریکا به این صورت نداشتند، در آمریکا به عقد یکدیگر در آمدند.این دو پس از ازدواج، و به دلیل دلتنگی ماندانا دوباره به ایران بازگشتند ، پس از مدتی اقامت در ایران ، اولین فرزندشان به نام پانته آ در بیمارستان بهرام تهران متولد شد .حمید شش یا هفت روز پس از تولد پانته آ، آهنگی به نام «کودک بابا» را در شو «میخک نقره ای» که توسط دوست و استادش فریدون فرخ زاد رهبری می شد اجرا کرد . اما بنا به دلایلی ، خوانندگی را که شغل مورد علاقه اش بود، کنار گذاشت .او به خاطر علاقه زیادش به خوانندگی بعضی وقتها لب خوانی میکند . او میگوید راستش به دلایلی که بعدها خواهم گفت شخصا علاقه ی چندانی به پخش آهنگهای خود ندارم .

شب خیز و همسرش در سال 1360 در حالی که پانته آ فقط یک سال و نیمش بود، به آمریکا مهاجرت کردند و در سانفرانسیسکو اقامت گزیدند ، بعد از مدت کوتاهی دومین فرزند آنها به نام امید متولد شد. پانته آ پزشک داروساز و امید در عرصه سینمای هالیوود فعالیت می کند. فیلم «بنیش» به کارگردانی او در اوایل سال 1385 در سینمای آمریکا اکران شد. 
به گفته خود حمید شب خیز، وی کارمند شرکت «ایرفرانس» بوده که در سال 1981 (1360 هجری شمسی) پس از مشاجره با یک فرد مذهبی و خوردن یک سیلی از او به آمریکا مهاجرت کرد. شب خیز در ابتدای حضور در آمریکا به رستوران داری پرداخت ،ولی پس از مدت کوتاهی شکست خورد و به سراغ کار رسانه ای رفت و کار خود را با رادیو شروع کرد و به گفته خودش اولین کسی بود که اقدام به ضبط برنامه در آمریکا کرد. او از اینکه با دست خالی به آمریکا رفته و این کار را شروع کرده و از پیشکسوتان این عرصه بشمار می رود با افتخار یاد میکند. 
وی ابتدا یک رادیوی محلی را اداره می کرد و بعداً تلویزیونی چند ساعته را راه اندازی نمود. برنامه هایش را نیز در گاراژ منزلش و با یک دوربین نه چندان پیشرفته ضبط کرده ،سپس خودش نیز آنها را ویرایش میکرد. به گفته خودش مدتی هم کارمند دانشجویی صدا و سیمای ایران بوده است.

او با فرستادن شوهای نوروزی که در آمریکا ضبط میکرد به داخل کشور و حضور در شبکه NITV ؛تنها تلویزیون ماهواره ای موجود در آن زمان، کم کم به چهره ای آشنا برای بینندگان شبکه های لس آنجلس تبدیل شد. به ویژه این که با آوردن همکاران زن ، شکل خاصی به برنامه‌هایش می داد. 
در حقیقت همین شروع و یک جور هایی قدیمی بودن، افتخاری برای شب خیز به حساب می آید. 
چهره و اسم حمید تا قبل از به وجود آمدن شبکه های ماهواره ای کاملا ناآشنا بود و تنها آن هایی که خیلی پی گیر بودند با اسم برادرش «فرید شب خیز» آشنا بودند . 
شب خیز کسی بود که جلو دوربین می نشست، همه چیز را از ساختن برنامه تا حاشیه ها را سهل می گذراند و به قول خودش نان و ماستش را می خورد! وی در مدت کوتاهی تبدیل به شخصیتی شد مورد توجه مخاطبینی که حوصله برنامه های سیاسی شبکه های دیگر را نداشتند.

شب خیز برنامه‌های تبلیغاتی زیادی در مورد خوانندگان ، بیوگرافی و کنسرت های آنها می‌سازد. تا جایی که خیلی‌ها معتقدند که اگر شبکه‌هایی مثل ITN نباشد خیلی از خوانندگان از اذهان محو می‌شوند و بخش اعظمشان هیچ گاه موقعیت معروف و مشهور شدن را پیدا نمی‌کنند. 
بازار آگهی های شب خیز هم ،ویژگی های منحصر به فردی دارد؛ از شعرهای رنگارنگی که برای فروشگاه «دی تو دی» دبی می سازد بگیرید تا گزارش های تصویری که از فروشگاه های بزرگ این شهر پخش می کند، همگی این ویژگی های منحصر به فرد را به نمایش می گذارند. 
او گاه برای پوشش تصویری گزارش های تبلیغاتی اش در فرودگاه ها از دوربین موبایلش استفاده می کند و همین تصویر تهیه شده از طریق دوربین موبایل را در ابعادی وسیع از تلویزیون پخش می کند! نقش موبایل شب خیز در تهیه و پخش پیام های بازرگانی، محدود به این موارد نمی شود؛ گاه در وسط پخش برنامه، موبایلش زنگ می زند و او که از این تماس متعجب شده ، گوشی را جواب می دهد. چند لحظه بعد با خنده ای حیرت زده به اطلاع بینندگان می رساند که از اتفاق، فلان آدمی که تولیدکننده یک کالا است با او تماس گرفته و... کم کم بحث به کالایی که این شخص تولید می کند کشیده می شود و او از اسپیکر موبایل شب خیز اطلاعات بسیار کاملی را از کالای مورد نظر به بینندگان تلویزیون ارائه می دهد .

او در سال 1384 اقدام به تأسیس شبکه دیگری با عنوان ایران 2(ITN2) که همان شبکۀ لایو (Live) می باشد نمود و از اول آگوست 2006مصادف با 10 مرداد 85 مدیریت این شبکه را به "فرزان دلجو"؛ یکی از بازیگران قدیمی سینمای قبل از انقلاب واگذار کرد. او پس از مدتی سومین شبکۀ خود به نام پن(PEN) را هم در اختیار گرفت و مدیریت آن را به "مهندس بهروز دروی" سپرد. به این ترتیب حمید شب خیز در مجموع صاحب 3 شبکه به طور همزمان بود. 
جوانان زیادی طرح کادشان را نزد حمید گذرانده و از او کار یاد گرفته اند.

بی خیالی ها و ساده انگاری های شب خیز برای او دردسرساز شد و کمپانی کلتکس که اعلام کرده بود تنها شبکه‌های مورد تأیید این کمپانی حق پخش محصولاتش را دارند، حمید شب خیز را که به پخش موزیک ویدئوهای این کمپانی، بدون مجوز می‏پرداخت به دادگاه کشاند. دادگاه نیز او را به پرداخت نیم میلیون دلار غرامت محکوم نمود. 
شب خیز برای جلوگیری از ورشکست شدن و بسته شدن شبکه‌اش یک برنامه ویژه گذاشت و از هواداران شبکه‌اش خواست تا با کمک های خودشان از زمین خوردن آی.تی.ان جلوگیری نمایند. وی بالاخره به هر ترتیبی بود توانست این مبلغ هنگفت را جمع آوری کرده و جریمه را پرداخت کند. 

مشغله دیگر شب خیز برگزاری کنسرت است؛ کاری که در آن ید طولایی دارد و خودش عنوان می کند که وقتی در ایران دانشجو بوده در دانشگاه برای خوانندگان مطرح آن زمان برنامه می گذاشته و در حقیقت کارش را از آن جا و با کمترین امکانات شروع کرده! 
پس از قطع برنامه های کانال وان از ماهواره،در آذر 1389شهرام همایون با حمید شب خیز تصمیم به برگزاری کنسرتی مشترک گرفتند.این کنسرت با حضور خوانندگان لس آنجلسی برگزار شد.شهرام همایون در این کنسرت به همراه حمید شب خیز تهیه کنندگی آن را بر عهده داشتند.

حمید شب خیز می گوید:

هر کسی در جهتی کار می کند که توان بیشتری برای انجام دادنش داشته باشد، من بیشتر در کارهای هنری بودم و زمانی هم که به اینجا آمدم دیدم که در اطراف و در محور برنامه سرگرمی و موسیقی بهتر می توانم عمل بکنم، این کار را انجام دادم . 
ضمن اینکه ما از روز اول سرلوحه کار خودمان را این گذاشتیم که مردم ما بخصوص مردم خوبمان در داخل کشور احتیاج به شادی و شادمانی دارند، پس ما هم سعی می کنیم این کار را برایشان انجام بدهیم و فکر می کنم که موفق بودیم. 

/ 1 نظر / 1949 بازدید

مرد موفقی در کار خودش