منصور برزگر / کشتی گیر و مربی سرشناس

استاد منصور برزگر

17سالش که شد، عرصه‌های بزرگ‌تری می‌خواست برای مهار شور و غوغایی که درونش را موج می‌زد و می‌آشفت؛ سال1343 قدم‌های مطمئنش را در خیابان سلسبیل برداشت و وارد باشگاه البرز واقع در تقاطع مرتضوی / سلسبیل شد.

پایدارترین سرمربی تاریخ کشتی ایران در سال 1326 در تهران متولد شد. کشتی را از سال 1343 زیر نظر منصور اینانلو و در باشگاه البرز واقع در خیابان سلسبیل شرع کرد. یک سال بعد به باشگاه ایزد فردوسی رفت که مربی آن زمان آنجا، منصور تبریزی بود. بعد از چند سال تمرین به استخدام سازمان آب در آمد و تمرینات خود را زیر نظر حاج عبدالحسین فعلی ادامه داد تا اینکه در سال 1348 قهرمان ایران شد ودر سال 1350 این عنوان را تکرار کرد، در همین سال در مسابقات انتخابی تیم ملی برای شرکت در پیکارهای جهانی 1971 صوفیه، در وزن 74 کیلوگرم به عنوان کشتی گیر ذخیره محمد فرهنگ دوست به صوفیه اعزام شد و سال بعد رسماً به عضویت تیم ملی درآمد و در المپیک مونیخ شرکت نمود. در المپیک مونیخ که اولین تجربه جهانی برزگر بود، عنوان پنجم را به دست آورد.

در سال 1973 در مسابقات قهرمانی جهان در تهران با پیروزی بر آشورعلی اف به مدال طلای جهان در وزن 74 کیلوگرم دست پیدا کرد. در سال 1974 در بازیهای آسیایی تهران، برزگر با اقتدار تمام قهرمان شد. در مسابقات جهانی 1975 مینسک، در آخرین ثانیه های مبارزه به آشورعلی اف باخت و صاحب گردن آویز نقره شد.

 

در المپیک 1976 مونترال، برزگر تنها مدال آور تیم ایران بود که با غلبه بر استانلی دزی دیک و آشورعلی اف، در یک قدمی مدال طلا توسط جی شیروداته از ژاپن ضربه شد و به مدال نقره اکتفا کرد. سال بعد او در آخرین میدان جهانی دوران کشتی خود حضور یافت و با شکست در برابر استانلی دزی دیک، یک مدال نقره دیگر به افتخارات خود افزود. در همان سال در جریان رقابت های بین المللی کشتی تهران، پس از پیروزی بر پیوترمارتا از شوروی در فینال وزن 74 کیلوگرم برای همیشه صحنه کشتی قهرمانی را کنار گذاشت و پس از چندی به عنوان مربی تیم ملی کشتی به مسابقات جهانی 1978 مکزیکو رفت. برزگر از المپیک 1988 تا 2004 در تمامی دوره های المپیک سرمربی تیم ملی ایران بود.

/ 2 نظر / 74 بازدید
خبرست مدیا

با سلام خدمت شما وبلاگ نویس محترم در این نظر قصد دارم شما را با پایگاه خبرست آشنا کنم در وبسایت خبرست میتوانید آخرین اخبار مربوطه به شبکه های ماهواره ای و تلویزیونی را دنبال کنید همچنین علاوه بر خبر میتوانید تلویزیون های فارسی و غیر فارسی به صورت آنلاین تماشا کنید در کنار تلویزیون ها میتوانید رادیو های فارسی را نیز گوش دهید خبرست رسانه ای برای دانایی و آگاهی

آپلود نامحدود فايل

سلام يه سايت جديد براي آپلود نامحدود فايل بدون محدوديت مي تونيد عضو بشيد تو اين سايت و تا 1 ترابايت فضاي رايگان بگيريد تازه در ازاي دانلود هر فايلتون هم پول در بياريد و تا روزانه 10 دلار درآمد داشته باشيد براي دانلود از لينک هاتون لينک مستقيم تو وبلاگتون بزاريد و کلي امکانات ديگه... دوست داشتيد يه نگاهي بهش بندازيد. http://bankupload.com